Urban Eco

MAJ, 09 2016

Dąb „Przewodnik” inspiracją i symbolem Wroclavii

W bryłę kompleksu handlowo-biurowego WROCLAVIA zostanie wkomponowany prawie 300-letni dąb rosnący przy skrzyżowaniu ulic Borowskiej i Suchej. Nazywany przez wrocławian „Przewodnikiem” pomnik przyrody stał się inspiracją dla całego obiektu. 

 

Dąb „Przewodnik” będzie witał gości Wroclavii przy jej głównym wejściu, od strony skrzyżowania ulic Borowskiej i Suchej. Co ciekawe, dąb stał się inspiracją dla całego obiektu i projektu. Poszczególne poziomy galerii, zarówno w zakresie kolorystyki wnętrz, jak i przez rodzaj użytych materiałów, nawiązywać będą do trzech warstw lasu: poszycia, pnia drzewa oraz korony drzew.

 

Zielony baldachim stanowić będą ogrody zlokalizowane na poziomie +2 Wroclavii oraz całoroczne zielone fasady wkomponowane w elewację od strony ul. Joannitów.

Także sklepienie Wroclavii oraz zadaszenie nad wejściami będzie kształtem nawiązywać do korony drzew, płynnie wkomponowanej w krajobraz miasta. Wejścia do obiektu oraz  zadaszenia zostaną wykonane z niezwykle trwałego materiału – GRP, który służy do budowy jachtów pełnomorskich i samolotów.

W ogrodach zostaną nasadzone różnorodne gatunki i odmiany roślin: drzewa, kwiaty i krzewy dekoracyjne. Odmienna kolorystyka, forma i zapach roślin zróżnicują przestrzeń i nadadzą jej wyjątkowego charakteru. Wszystkie rośliny będą miały idealne warunki do wzrostu, a ich podlewanie zostanie w pełni zautomatyzowane. Do dekoracji „zielonej fasady” zostaną wykorzystane różne odmiany pnączy, zmieniających wygląd w zależności od pory roku. Wiosną i latem pnącza będą ozdabiać galerię zielonymi liśćmi i kwiatami, a jesienią będą cieszyć oko żółtymi, pomarańczowymi i purpurowymi odcieniami liści.

 

Dzięki wkomponowaniu we Wroclavię elementów roślinnych jej funkcjonalna i nowoczesna architektura będzie harmonijnie współistnieć z miejską zielenią, stanowiąc miejsce wytchnienia od miejskiego zgiełku. Inwestor – francuska spółka Unibail-Rodamco – dokłada wszelkich starań, aby zarówno sam obiekt jak i jego najbliższe otoczenie zyskały miano najbardziej przyjaznej, zielonej i ekologicznej przestrzeni miejskiej we Wrocławiu.

 

Co istotne, dąb „Przewodnik” stanowiący dla Wroclavii niezwykle ważny punkt odniesienia, znajduje się pod troskliwą opieką dendrologiczną. Wszelkie prace budowlane podejmowane są zgodnie z zaleceniami ekspertów, m.in. według opracowanej jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji szczegółowej ekspertyzy dendrologicznej. Dodatkowo nad stosowaniem zaleceń czuwa Wydział Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia, przeprowadzając stosowne, okresowe kontrole.

 

 

 

Do pobrania

Pełna wersja artykułu w formacie PDF
< Powrót do listy artykułów