Urban Eco

MARZEC, 16 2015

Proekologiczne rozwiązania stosowane przez Unibail-Rodamco

Spółka Unibail-Rodamco – właściciel Wroclavii i ponad 80 prestiżowych centrów handlowych w największych miastach europejskich – od początku swego istnienia dba o utrzymanie najwyższych standardów ekologicznych i użytkowych we wszystkich swoich obiektach. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych systemów i stosowaniu innowacyjnych rozwiązań, Unibail-Rodamco  skutecznie poprawia wydajność centrów  handlowych i zwiększa komfort klientów. 

 

Unibail-Rodamco jest sygnatariuszem inicjatywy ONZ „Global Compact", zachęcającej firmy do poparcia, przyjęcia i stosowania we wszystkich sferach swojej działalności dziesięciu fundamentalnych zasad z zakresu praw człowieka, standardów pracy, ochrony środowiska, oraz przeciwdziałania korupcji. Inwestor ze szczególną starannością kładzie nacisk na przestrzeganie zasad poszanowania środowiska naturalnego we wszystkich swoich obiektach.

 

Wszystkie inwestycje Unibail-Rodamco podlegają certyfikacji BREEAM – prowadzonemu przez Building Research Establishment złożonemu systemowi oceny jakości budynków. W 2015 roku trzy należące do spółki warszawskie obiekty – Arkadia, Galeria Mokotów i Galeria Wileńska – otrzymały certyfikacje BREEAM na poziomach Excellent i Outstanding, co jest wyrazem uznania dla ekologicznych rozwiązań zastosowanych w tych budynkach.  

 

We wszystkich wspomnianych centrach inwestor wprowadził niewidoczne dla odwiedzających metody oszczędzania energii oraz surowców. W Arkadii, Galerii Mokotów i Galerii Wileńskiej została usprawniona m.in. automatyka sterowania oświetleniem – na korytarzach są zamontowane czujniki ruchu, tzw. zmierzchówki, które regulują natężenie światła zależnie od potrzeb. Wprowadzono także nowoczesne systemy wentylacji i zminimalizowano zużycie wody, dzięki zastosowaniu zmodernizowanych systemów sanitarnych oraz wykorzystaniu „deszczówki” do podlewania roślin ozdobnych.

 

Kolejnym ważnym elementem systemu utrzymywania równowagi ekologicznej w centrach handlowych Unibail-Rodamco są strefy zieleni. W Arkadii jest to zieleń w części restauracyjnej, wokół budynku, a także na zielonym dachu, w Galerii Mokotów – zielona ściana z żywą roślinnością wewnątrz centrum, a w Galerii Wileńskiej – zróżnicowana i specjalnie nasadzona roślinność na zewnątrz obiektu.

 

Każdy ze wspomnianych obiektów zaangażował się także w aktywne ratowanie populacji pszczół, dzięki czemu na dachach budynków zostały zamontowane ule. Okazuje się, że Warszawa ze swoją różnorodną roślinnością to przyjazne pszczołom środowisko. Dzięki pszczołom rośliny kwitnące w okolicach centrów handlowych, a także te rosnące w okolicznych ogródkach działkowych, mogą wydawać dorodne owoce i wysiewać nasiona. Łącznie w swych warszawskich centrach handlowych Unibail-Rodamco zainstalowało 15 uli, w których mieszka ok. 1 miliona pszczół, produkujących ok. 500 kg miodu rocznie. W centrach Unibail-Rodamco stosowane są także rozwiązania wspomagające egzystencję żyjących w mieście ptaków. Na fasadzie Galerii Wileńskiej zamontowano budki, które wiele ptasich rodzin obrało za swój dom.

 

Dbając o wygodę klientów, centra wprowadziły także ekologiczne udogodnienia i atrakcje w postaci parkingów dla rowerów oraz stacji ładowania samochodów elektrycznych. Oprócz tego w Arkadii na parkingu działa specjalna ekologiczna myjnia samochodowa Autonatura, stosująca biodegradowalne produkty myjące oraz innowacyjną technologię mycia aut bez zużycia wody, co pozwala zaoszczędzić do 200 litrów wody na jednym pojeździe w stosunku do myjni tradycyjnych.

 

Ponadto ekologia jest częstym motywem imprez dla dzieci i dorosłych organizowanych we wszystkich centrach należących do Unibail-Rodamco. Wszystkie obiekty cyklicznie organizują m.in. akcje zbierania zużytego sprzętu elektrycznego, a przez cały rok ich klienci mogą korzystać z koszy na elektrośmieci. W proekologiczne działania włączają się również najemcy, którzy w swoich salonach optymalizują zużycie energii.

 

 

 

Do pobrania

Pełna wersja artykułu w formacie PDF
< Powrót do listy artykułów